T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
KÜTAHYA / MERKEZ - Kütahya Nafi Güral Fen Lisesi

Haberler

Ekm

İlimiz Valisi Sayın  Ahmet Hamdi Nayir her hafta gerçekleştirdiği okul ziyaretleri kapsamında okulumuzu ziyaret etti.

  Sayın Valimize İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Nafi Güral Eğitim Vakfı Müdürü Mehmet Düver, Okul Müdürü Muharrem Kaptan ile okul aile birliği üyeleri eşlik etti.

  Sayın Valimiz okulumuzdaki ziyaretine 9. Sınıf öğrencileriyle başladı. 10,11 ve 12. sınıfları da ziyaret edip öğrencilerimizin derslerine katılan Sayın Valimiz öğrencilerle sohbet etti, nasihatler verdi.  

“KÜTAHYA’NIN ZENGİNLİKLERİNİ ÖĞRENİN”  

Öğrencilerin yaşadıkları, eğitim gördükleri ilin zenginliklerini tanıması gerektiğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kütahya tarihi yönden şanslı illerden biri. Üzerinde yaşadığımız topraklarda çok farklı zamanlarda, kadim medeniyetlerin ayak izlerini bulmamız mümkün. Okuldaki derslerinizi öğrenirken bir taraftan da şehrinizin tarihi özel bir gayretle öğrenmenizde fayda var. Yalnızca tarihle de bırakmayın; yeraltı kaynaklarını, sanatını, şehrin zenginliklerini öğrenmeye çalışın. İlin zenginliklerini öğrenmek size çok şey katacak, cesaretinizi, kendinize olan güveninizi artıracaktır. Anadolu’nun şanslı bir şehriyiz” dedi.

  “SIRADAN OLMAYIN”  

Öğrencilerden kendilerine güvenmelerini ve önlerine çıkan engelleri başarıya giden yolda birer basamak olarak görmelerini isteyen Vali Nayir, “Hem devlet imkanları hem de hayırsever vatandaşlarımızın imkânlarıyla, eğitimin altyapısında daha iyi noktalara gidiyor, daha güzellerini hazırlamaya çalışıyoruz. Biz altyapıyı tamamlıyoruz; ama üstyapıda da sizlerin gayretini bekliyoruz. İnşallah ailelerin, milletimizin ve ülkemizin umudu olan sizler bunların karşılığını fazlasıyla vereceksiniz. Vakit çok tez geçiyor. Kendinize güvenin, bugünlerin, bu sıralardaki arkadaşlarınızın kıymetini bilin. Hayatta ne yaparsanız yapın, ne olursanız olun en iyisi olun. Sıradan olmayın. Seçtiğiniz işin en iyisini yapabilecek kapasitedesiniz, bizler size güveniyoruz. Eksik kalmasın, sizde kendinize güvenin. Çıtayı ne kadar yüksek tutarsanız o kadar başarılı olursunuz. Hayatta önünüze gelen engeli engel diye görmeyin, basamak olarak görün” şeklinde konuştu.  

“SORUMLULUKLARINIZI BİLEREK YOLA ÇIKIN”  

Türkiye’nin üzerinde sürekli planlar yapılan bir ülke olduğunun altını çizen Vali Nayir, “Atalarımız bize cennet gibi bir vatan bırakmışlar; ama üzerinde göz olmayan bir vatan bırakmamışlar. Sürekli birilerinin hesabı olan bir vatan parçasıyız. Bununla baş edebilmemizin en önemli yolu güçlü olmak. İyi yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. Yerle bir olan birçok ülke yetişmiş insan gücünü kaybetmedikleri için kısa bir sürede yine dünya devi olmaya başarmışlar. Bizim topraklarımızdan petrol, elmas çıkmıyor, çıkan çok güzel eserlerimiz, kaynaklarımız var; ama bunlar emek isteyen işler. Bedava bir zenginliğimiz yok. Bu topraklarda hayatiyetimizi devam ettirebilmek için iyi yetişmiş insan gücüne ihtiyacımız var. Sizler böyle bir sorumlulukla yola çıkın” dedi.  

“ÖĞRETMEN ODALARI ÇOK KIYMETLİ YERLER”  

Vali Ahmet Hamdi Nayir öğretmenlerle de bir araya gelerek istişarelerde bulundu. Öğretmenler odasının eğitimdeki önemine değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Eğitim konularını öncelememiz gerektiğine inanıyoruz. Bu coğrafyada ancak iyi yetiştirilmiş insanlarla ayakta durulabileceğini biliyoruz. Bir başarı olacaksa da bütün paydaşların üzerine düşen her şeyi yapması gerektiğine inanıyoruz. Eğitimle ilgili olarak yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalıştığımızda günümüz ve geleceğimize dair önemli bir problemi çözmüş olacağız. Öğretmen odaları çok kıymetli yerler. Farklı yıllar, farklı tecrübeler bir araya geliyor burada. Burayı da bir sınıf olarak kullanmamız gerektiğine inanıyorum. 40 yılı aşan öğretmenlerimiz bir, iki yıllık öğretmenlerimizle aynı öğretmenler odasında. Bunun bir avantajı olmalı. Buralar yalnızca çay içme yerleri olmamalı, birbirinizin şevkini, heyecanını artıracak yerler olmalı. Problemlerin çözüldüğü yerler de buralar olmalı. Biz bunların hepsini bir arada düşündüğümüzde öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve velilerimizi bir arada görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Eğitim altyapı, materyal, öğretmen imkanlarıyla iyi bir noktada. Eğitimi aksatacak noktalardan baktığımızda da sosyal medya kullanımları, teknolojiyle iç içe, çok fazla korumacı politikalar eğitimi sıkıntıya koyan hususlar. Eğitimin altyapısındaki kalite artışı çocukların eğitimdeki kalite artışına birebir yansımadığı kanaatindeyim. Daha iyisini yapma gayretinde olalım” şeklinde konuştu.

  “DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKAN NESİL YETİŞTİRMEMİZ LAZIM”  

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada ayakta kalması için yetişmiş insan gücüne ihtiyacı olduğunu belirten Vali Nayir, “Zor bir coğrafyadayız. Bu coğrafyada bizi ayakta tutacak güçlerden en önemlisi iyi yetişmiş insan gücü. Orada bir zafiyetimiz olursa bize hayat hakkı tanımazlar, tanımayacaklar. 15 Temmuz’da da aynı hadiseyi gördük. Bizi buradan yok etmek istediler. Güç olarak baktığımızda da bir petrol, doğalgaz gücümüz yok. Bizim var olan güçlerimiz tarih, kültür. Stratejik önemimiz var onu kullanmamız lazım. Bütün bunlara sahip çıkacak çok iyi bir genç nesil yetiştirmemiz lazım. Biz sizin yapmış olduğunuz işi çok kıymetli görüyoruz. Sorumluluğunu bilen, evrensel değerlere sahip, ülkesini tanıyan ve seven gençler olarak yetişirlerse biz bu topraklarda daha çok uzun yıllar kalırız. Bin yıldır buradayız, bin yıl daha kalırız” diye konuştu.

 

Eyl

Okulumuzda "9. Sınıf Uyum Programı" 17 Eylül 2018 Pazartesi günü, okulların ilk açıldığı gün başlayacaktır. Daha öncesinde okulumuzda herhangi bir program yapılmayacaktır. Bilgilerinize sunar; iyi günler dileriz.

Eyl

Öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Yerleştirme sonuçları için aşağıdaki linki tıklayınız

Ağu

Destekleme ve Yetiştirme Kursları kapsamında 12. Sınıf öğrencilerimiz için düzenlediğimiz Yaz Kursları ile ilgili çalışmaları yerinde görmek için İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan BAŞYİĞİT, beraberinde İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın Mustafa Ağca OKUR ile okulumuzu ziyaret etti. İl Milli Eğitim Müdürümüz ziyareti sırasında öğrencilerimizle kahvaltıda sohbet etti. Öğrencilerimizle birlikte olduğu toplantıda da ülkemizin ihtiyacı olan bilim insanlarının yetiştiği bir okulda okuyan öğrencilerimizin gelecek yıllarda bayrağı devralarak ülkemizi daha iyi yerlere taşıyacakları için çok çalışmaları gerektiğini,  eğitim öğretim faaliyetlerinin eksiksiz sürdürülebilmesi, öğrencilerin ihtiyacı olan olumlu eğitim ortamlarının oluşturulmasının başta kendisinin, eğitim yöneticilerinin ve öğretmenlerin görevi olduğunu, bu konuda da ellerinden gelenin en iyisini yapamaya gayret ettiklerini söyledi. Öğrencilerimizin sorularını da cevaplayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT´e ziyaretleri sırasında, 2018 YKS sınav sonuçları, 12. Sınıf Yaz Kursları, Okulumuz kütüphanesi ve laboratuvarları ile ilgili Okul Müdürü Muharrem KAPTAN tarafından bilgi verildi. Yoğun programlarının arasında okulumuzu ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Hasan BAŞYİĞİT´e ve il Milli Eğitim Şube Müdürümüz Mustafa Ağca OKUR´a saygılarımızı sunuyoruz. 

Tem

2018 Liselere Giriş Sınavı sonuçlarına göre okulumuzu kazanan öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Okulumuzu kazanan öğrencilerimizin kesin kayıtları da aynı zamanda yapılmaktadır. Kayıt için öğrenci velilerimizin okulumuza ayrıca herhangi bir belge veya evrak vermesine gerek yoktur. Kız ya da erkek pansiyonumuzda yatılı kalacak öğrencilerimizin, okulumuz internet sitesinde yayınlanan yatılılık evraklarını hazırlayarak Eylül ayına kadar Pansiyondan sorumlu Müdür Yardımcımıza ulaştırmaları gerekmektedir. Öğrencinizin şubesini ve numarasını Eylül ayının 2. haftasında okulumuzun telefon numarasını arayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca 17 Eylül 2018 Pazartesi günü (Okulların açıldığı ilk gün) 9. Sınıf Öğrenci velilerimizle Okulumuz Konferans Salonunda Bilgilendirme Toplantısı yapılacaktır. Öğrenci velilerimizin bilgisine sunulur.

May

Okulumuz 11. Sınıf Öğrencisi İrem Özdemir Gaziantep Şahinbey Belediyesi tarafından düzenlenen " Hayalimdeki 2053 Türkiyesi" konulu fikir ve kompozisyon yarışmasında 20.000 katılımcı arasından ilk 10´a girerek aldığı ödüllerin yanı sıra hem Şahinbey Belediye Başkanı tarafından misafir edildi hem de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından Külliyede 19 Mayıs 2018 Cumartesi akşamı iftarda misafir olarak kabul edildi. Öğrencimizi tebrik ediyor,  hayalindeki 2053 Türkiyesinin gerçekleşmesini diliyoruz.

May

İl Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim SAK, okul müdürlerimizin ve misafirlerimizin katılımları ile 2018 Yılı TÜBİTAK 4006 sergimizi gerçekleştirdik. Serginin hazırlanmasında emeği geçen Müdür Yardımcılarımıza, koordinatör öğretmenimize, danışman öğretmenlerimize ve okul çalışanlarımıza teşekkür eder, projelerini başarı ile sergileyen öğrencilerimizi tebrik ederiz.

May

6 Mayıs 2018 Pazar günü 10.sunu düzenlediğimiz KÜMATFEN Olimpiyatları sınavının Ödül Törenini, Ödül kazanan okullarımızın yöneticilerinin, ödül kazanan ortaokul 8. Sınıf öğrencilerimizin hazır bulundukları;  İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın İbrahim SAK ve Okul Müdürlerinin katılımları ile gerçekleştirdik. KÜMATFEN´de  birinci olan Tavşanlı Özel Yıldız Ortaokulu´na, İkinci olan Özel Dostlar Ortaokulu´na ve üçüncü olan Gediz Mehmetçik Ortaokulu´na plaketlerini İl Milli Eğitim Şube Müdürü Sayın İbrahim SAK takdim ederken; KÜMATFEN Olimpiyat Sınavında bireysel olarak birinci olan Özel İsabet Okulları öğrencisi Yağmur DURAL´a, ikinci olan Özel Dostlar Ortaokulu Öğrencisi Görkem DEMİRCİ´ye, üçüncü olan Tavşanlı Özel Yıldız Ortaokulu öğrencisi Sueda KOCAMAN´a, dördüncü olan Özel Dumlupınar Ortaokulu öğrencisi Ege DOĞRUL´a ve beşinci olan Tavşanlı Özel Yıldız Ortaokulu öğrencisi İrem GÜLTEKİN´e ödüllerini ve başarı belgelerini, törene katılan misafir Okul Müdürleri adına Beylerbeyi MTAL Müdürü Sayın Uğur Mehmet YÜCEL takdim etti. Sınava katılarak ödül alan okul ve öğrencilerimizi tebrik eder; Ödül Törenimize teşrif eden Şube Müdürümüz İbrahim SAK´a ve okul müdürlerimize teşekkür ederiz.

May

Okulumuz öğrencileri, Antalya Akdeniz Üniversitesi´nin bu yıl 23.sünü gerçekleştirdiği Ulusal Matematik Olimpiyatlarına katıldılar. Öğrencilerimizi kutluyor; kendilerine refakat eden Matematik öğretmenimiz Eray KANPAK´a ve okulumuz şoförü İlhan KAYKIN´a teşekkür ediyoruz.

Nis

28-29 Nisan 2018 Hafta sonu torunları, dedeleri ile buluşturduk. Öğrencilerimizle birlkte Çanakkale Savaşlarının yapıldığı alanları rehberler eşliğinde öğrencilerimizle ziyaret ettik. Şehitlerimize minnet ve şükranlarımızı huzurlarında ifade edebilme fırsatı bulduk. Küçücük bir kara parçasında atalarımızın kahramanca ve fedakârca mücadele verdiğine tekrar şahit olduk. Allah onlardan razı olsun; bizlerin de onlara layık evlatlar olmamızı nasip etsin.

Nis

Bu yıl Nafi Güral Fen Lisesi olarak 23 Nisan 2018 Pazartesi ile 28 Nisan 2018 Cumartesi tarihleri arası dördüncüsünü düzenlediğimiz Avrupa Gezisine 25 öğrencimiz 3 öğretmenimiz katıldı. Gezi Fransa´nın Paris; İtalya´nın Roma, Venedik, Floransa, Pisa ve Hollanda´nın Amsterdam şehirlerini kapsamaktadır. Geziyi organize eden okulumuz ingilizce öğretmeni Bülent EROĞLU´na teşekkür eder; geziye katılan öğretmen ve öğrencilerimize iyi tatiller dileriz.

Nis

Okulumuz öğrencileri Cemile KAYA, Gizem ARSLAN Biyoloji projeleriyle; Efe Cesur SARIOĞLU Fizik projesi ile, Milli Eğitim Vakfı Ankara Özel Okullarının düzenlemiş olduğu "Prof. Dr. Aziz Sancar Fen Bilimleri Araştırma Projeleri Yarışmasının" Final sergisine davet edildiler. Bugünkü sergi ve yarışmada kendilerine başarılar diliyor; danışman öğretmenleri Fizik Öğretmenimiz Cahit BARDAKÇI´ya ve Kırklar Anadolu İmam Hatip Lisesi Biyoloji Öğretmeni Muzaffer EFE´ye çok teşekkür ediyoruz.

Nis

25 Nisan 2018 Çarşamba günü Kütahya Belediyesi Kültür Sarayında İmam Hatip Okulları dışındaki Ortaöğretim Okulları arası düzenlenen Güzel Kur´an- Kerim´imizi güzel okuma yarışmasında okulumuz öğrencisi İrem ÖZDEMİR il birincisi oldu. Öğrencimizi tebrik ediyor ve kendisine Kur´an-ı Kerimle geçen güzel bir hayat diliyoruz.

Nis

Gündüzlü öğrencilerimizin velileri, okulumuz pansiyonunda kalan yatılı öğrencilerimize, 9 Nisan 2018 Pazartesi günü akşam yemeğinde ikramlarda bulundular. Kimi velilerimizin bizzat kendi elleri ile hazırlayıp öğrencilerimize ikram ettikleri yiyecekleri, öğrencilerimiz beğenerek ve afiyetle tükettiler. Bu akşamın gerçekleşmesinde emeği geçen  öğrenci velilerimizden Sn. Emine ÖZEVREN, Sn. Filiz KORKMAZ, Sn. Zeynep ERDEM, Sn. Asiye PALA, Sn. Fatıma TARAK Hanımefendilere ve Sn. Şevket YALIN ve Eşref GÜL Beyefendilere öğrencilerimiz ve kurumumuz adına teşekkür ediyoruz.

Nis

Edebiyat Öğretmenimiz Gülsem ÇETİN´in hazırladığı ve  40 öğrencimizin görev aldığı, bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz "Cemre Şiire Düşünce" Şiir Gecemizi, öğrenci velilerimizin ve misafirlerimizin hazır bulunduğu Kütahya Belediyesi Kültür Sarayında gerçekleştirdik. Öğretmenimize ve görev alan öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.